top of page

Północnokoreański satelita szpiegowski



Korea Północna wystrzeliła pierwszego satelitę szpiegowskiego na orbitę: zachwianie porządku międzynarodowego


Początek napięć

W ostatnich dniach Korea Północna stała się obiektem intensywnego zainteresowania międzynarodowej społeczności z powodu ogłoszenia przez reżim Kim Dzong Una udanego wystrzelenia pierwszego satelity szpiegowskiego Malligyong-1 na orbitę.  KCNA poinformowało, że w przyszłości Korea Północna będzie chciała umieścić więcej satelit szpiegowskich, aby mieć możliwość monitorowania działalności Korei Południowej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wiadomości, które zostały publicznie ogłoszone, nie muszą być koniecznie prawdziwe. Wynika to z faktu, że Korea Północna jest sławna z udzielania fałszywych informacji w celach propagandowych. 


Technologiczny postęp

Zachowanie Korei Północnej wzbudziło wiele kontrowersji i wywołało zaniepokojenie na całym świecie, jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że zarówno przeprowadzenie udanych testów, jak i samo wystrzelenie pierwszej satelity, jest ogromnym krokiem w postępie technologicznym tego państwa. Potęga technologiczna, jaką dysponuje to państwo, nie jest do końca znana, ale wiadomo, że Korea Północna ciągle pracuje nad coraz nowszymi innowacjami, które non-stop zaskakują cały świat. Poprzez budowanie tego typu satelit i wysyłanie ich na orbitę, północnokoreańscy naukowcy są w stanie przekraczać kolejne granice, zyskując ogromną przewagę. Ich planem jest zbudować jak najsilniejszy sprzęt technologiczny, który byłby w stanie monitorować wszelkie działanie chociażby Stanów Zjednoczonych czy Korei Południowej. Korea Północna sama stwierdziła, że dzięki satelicie była w stanie sfotografować Biały Dom, Pentagon. Informacje te nie zostały jednak potwierdzone. 

Z pewnością jednak, zwiększy się napięcie na arenie międzynarodowej spowodowane propagandą północnokoreańską, a przywódca Korei Północnej zapewne osiągnął swój cel, jakim było zachwianie porządku międzynarodowego.


Reakcje międzynarodowe

Reakcje wobec tego wydarzenia są raczej mieszane wśród innych krajów. Mimo że Korea Południowa i Japonia nie były w stanie początkowo zweryfikować wystrzelenia satelity, to Stany Zjednoczone i ich sprzymierzeńcy potępili działania Korei Północnej. Określili to postępowanie jako “naruszenie rezolucji ONZ”. Trzeba jednak podkreślić, że prawo międzynarodowe nie posiada żadnego hegemona, który mógłby pociągnąć do odpowiedzialności Koreę Północną za swoje działania. Korea Południowa uznała to również za naruszenie wcześniej zawartych porozumień z 2018 roku między dwoma państwami. Ponadto, istnieją doniesienia, że stworzenie satelity było możliwe przy pomocy rosyjskiej technologii, co dodatkowo wzbudziło jeszcze większe niezadowolenie w wielu państwach, biorąc pod uwagę wojnę Rosji z Ukrainą.


Konsekwencje w regionie vs globalne

Największe konsekwencje spotkają zapewne Koreę Południową, jako najbliższego sąsiada i największego wroga. Wzrost technologiczny może spowodować ogromne zagrożenie w regionie i zakłócenie stabilności także wśród innych krajów w Azji Wschodniej. Oprócz zagrożenia w regionie, postęp Korei Północnej w sektorze technologii kosmicznej i rakietowej wpłynąć może na równowagę międzynarodową. Wprowadzi to chaos oraz ciągły niepokój wśród państw członkowskich przed kolejnymi krokami, jakie postanowi powziąć Korea Północna. W konsekwencji może to pomóc w zacieśnieniu więzi współpracy między państwami, aby przeciwstawić się działaniom Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. 

W związku z wystrzeleniem rakiet, w odwecie Korea Południowa zapowiedziała, że nie będzie przestrzegać postanowień tego porozumienia dotyczącego zwiadów wojskowych terenów przygranicznych. Jest to spowodowane zapewne faktem, że wystrzelona satelita ma na celu między innymi szpiegowanie działań w regionie tj. Korei Południowej. W odpowiedzi Korea Północna zapowiedziała, że również przywróci wszelkie wojskowe środki na linii demarkacyjnej. W tej chwili każdy najdrobniejszy czynnik może przyczynić się do eskalacji konfliktu.


Wnioski

W związku z naruszeniem rezolucji ONZ i  zachwianiem równowagi porządku międzynarodowego, państwa powinny jednomyślnie przeciwstawić się działaniom Korei Północnej i zapobiec dalszym działaniom tego państwa. Społeczność międzynarodowa powinna dojść do wspólnego konsensusu, aby zagwarantować bezpieczeństwo w regionie, ale również na całym świecie. Pytanie polega na tym, co Korea Północna trzyma jeszcze w rękawie i w jaki sposób zaskoczy świat swoimi działaniami. Przywódcy państw na całym świecie nie powinni tracić czujności i bacznie obserwować akcje Kim Dzong Una, aby w porę zareagować.


Autorka: Zuzanna Pyclik


Bibliografia:


Comments


bottom of page